ГФК „Осогово“ со седмо реми на десет дуели во ВМФЛ – Исток

Се  одиграа натпреварите од 10-тото коло во Втората Македонска фудбалска лига – Исток.

На стадионот „Никола Мантов“ во Кочани, ГФК „Осогово“ забележа уште едно реми (0-0), овој пат против незгодниот противник, тимот на „Кожуф“ од Гевгелија.

„Жолто-сините“ ја имаа иницијативата на мечот и во поголем дел од натпреварот ја контролираа играта на теренот. Сепак, поставеноста на тимот и шансите кои ги создадоа не ветуваа погодок, па со оглед и на играта на противникот „Кожуф“, резултатот од 0-0 е реалната слика за денешниот дуел во Кочани.

Ова е седмо реми на „Осогово“ по десет одиграни натпревари во ВМФЛ – Исток, а досега имаат забележано само една победа и два порази.

На останатите средби беа постигнати следниве резултати:

РЕЗУЛТАТИ – 10.КОЛО

КИТ ГО – ПОБЕДА 1:0

СЛОГА (В) – РОСОМАН 1:1

ТИКВЕШ – ПЛАЧКОВИЦА 5:1

ОСОГОВО – КОЖУФ 0-0

БРЕГАЛНИЦА – КАМЕНИЦА САСА 3:0

ТАБЕЛА

1.ТИКВЕШ 26

2.БРЕГАЛНИЦА 26

3.КОЖУФ 17

4.СЛОГА В 13

5. КИТ ГО 12

6. ОСОГОВО 10

7.ПОБЕДА 8

8.КАМЕНИЦА САСА 8

9.РОСОМАН 8

10.ПЛАЧКОВИЦА 6

Во следното коло „Осогово“ на домашен терен ја пречекува екипата на „Кит-Го“ Пехчево.

И. Матеничарски

Фото: А. Арсов

Сподели: