Кривична пријава за две лица од Кочани за непочитување на полицискиот час


СВР Штип поднесе кривична пријава против С.С.(22) и К.Ѓ.(35), двајцата од Кочани, поради постоење основи на сомнение за сторени кривични дела „непостапување според здравствените прописи за време на епидемија“.

Пријавените, без дозвола и без оправдана причина за итност, биле затекнати надвор од своите домови и не се придржувале кон воведената мерка „забрана на движење на подрачјето на Р.С. Македонија“, со цел спречување на ширење на заразната болест ковид-19 и заштита на населението.

Извор: Дневен билтен МВР

Сподели: