Кривична пријава за затвореник од Кочани кој продавал марихуана во штипскиот затвор

СВР Штип поднесе кривична пријава против Е.Р.(33) од Кочани, поради постоење основи на сомнение за сторено кривично дело “неовластено производство и пуштање во промет на наркотични дроги, психотропни супстанции и прекурсори“.

Пријавениот како осуденик во КПД-Штип, во текот на јануари 2019 од непознато лице набавил марихуана, ја препакувал во помали најлонски паковки.

На 07.05.2019 во затвореното одделение на КПД-Штип при претрес од страна на затворските чувари кај него биле пронајдени и одземени три најлонски паковки со марихуана.

Извор: Дневен билтен МВР

Сподели: