Маж се самоповредил со пиштол, полицијата го истражува случајот

Министерството за внатрешни работи информираше дека утрово околу 03.20 часот во ОВР Кочани е пријавено дека во Хируршко одделение Кочани за укажување на лекарска помош дошол Н.Б.(48) од Кочани, со прострелна рана на дланката, за која изјавил дека е последица од самоповреда.

– Полициски службеници излегле на местото на настанот и констатирале дека на место викано „На Дабо“, во село Бели, кочанско, повредениот додека бил заедно со Д.С., испукал со пиштол. Заради расчистување на случајот Н.Б. е лишен од слобода, поради постоење основано сомнение за сторено кривично дело „Предвизвикување општа опасност“ казниво по чл.288 од Кривичен Законик, како и Д.С., поради постоење основано сомнение за сторено кривично дело „Недозволено изработување, држење и тргување со оружје или распрскувачки материи“ казниво по чл.396 од Кривичниот законик, стои во полицискиот билтен. 

По целосно документирање на случајот ќе биде поднесен соодветен поднесок.

Сподели: