Мартина Шахинова трета во категоријата јуниорки за 2020 година во изборот на Карате федерацијата на Македонија

Во организација на Карате федерацијата на Македонија, вчера во арената „Борис Трајковски“ во Скопје се одржа мини свеченост на која беа доделени признанијата на најупешните каратисти, тренери и клубови во изминатата 2020 година.

Каратистката Мартина Шахинова од Карате клубот „Партизан“- Кочани го доби признанието за 3-та најуспешна јуниорка за 2020 година во Македонија. Признанието на Шахинова се должи на пласманот и учеството на Европскиот шампионат во карате што се оддржа минатата година во Будимпешта (Р. Унгарија).

Поради пандемијата со Ковид-19 минатата година  одложени беа голем број на натпреварувања на домашната и меѓународна карате сцена. Шахинова е оптимист дека годинава ќе биде поголем предизвик за неа,  за што напорно тренира и ја одржува својата форма. За успехот на талентираната каратистка признание треба да им се оддаде и на нејзините тренери, Оливер Коцев и Јорданчо Петров од КК „Партизан“ – Кочани.

Плодните успесите на каратистката  Шахинова беа признаени и со наградата за спортист на Кочани за 2019 година.

А. Арсов

Сподели: