„Осогово“ доживеа дебакл на гостувањето во Прилеп

Се одиграа натпреварите од 5-тото коло од Втората Македонска фудбалска лига – Исток.

ГФК „Осогово“ доживеа вистински дебакл на гостувањето во Прилеп од екипата на „Победа“ откако загуби со резултат од 6-0 во корист на прилепчани.

По само осум минути игра на натпреварот резултатот беше 3-0 во корист на прилепска „Победа“. Во раната фаза стрелаа Бојан Спиркоски, Антонио Бошески и Петар Најдов. До паузата резултатот беше зголемен на 4-0, а точка на натпреварот прилепчани ставија со два гола во продолжението. Во листата на стрелци се запишаа уште Бојан Спиркоски и Давид Јошески.

Со поразот во Прилеп, „Осогово“ се наоѓа на претпоследната деветта позиција од ВМФЛ – Исток и од пет одиграни средби има учинок од три порази, една победа и еден нерешен резултат.

На останатите средби беа постигнати следниве резултати:

Во следното коло, „Осогово“ на домашен терен ја пречекува екипата на „Детонит Јуниор“ од Радовиш.

Табела:

  1. КАМЕНИЦА САСА 13
  2. СЛОГА (В) 12
  3. ПОБЕДА 10
  4. БЕЛАСИЦА 10
  5. КИТ ГО 9
  6. КОЖУФ 4
  7. ТИМ ЛОКОМОТИВА 4
  8. ДЕТОНИТ 4
  9. ОСОГОВО 4
  10. БРАТСТВО 1
Сподели: