„Осогово“ „испука“ седумка во Росоман

ГФК „Осогово“ со убедлива победа од 7:1 над тимот на „Росоман“ го заврши есенскиот дел од шампионатот, на гостувањето во рамки на 16-тото коло во Втората фудбалска лига – Исток.

Добрата игра и пожртвуваноста на теренот на крајот од мечот резултираа со седум погодoци во противничката мрежа.

Натпреварот го отвори Стојанчо Велинов кој во 2’ постигна гол за 0-1, а за конечни 0-2 на полувреме, во 22’  стрелаше Неданоски.

На почетокот на вториот дел, во 50’ домаќините од пенал намалија на 1-2 со голот на Златевски, а по овој гол, за домашните фудбалери следуваше вистински дебакал на стадионот во Росоман.

Голеадата за „Осогово“ ја започна Паунов, кој во 56’стрелаше за 1-3, а по него, во 61’ повторно Неданоски, во 63’ Далчески, во 67’  по втор пат Велинов, за во 73’ Буши да го постави конечниот резултат од 1-7 за „жолто-сините”.

Натпреварот во Росоман е најубедливата победа на „Осогово“ во првиот дел од сезоната.

Денешните дуели беа последни од есенскиот дел на првенството во ВМФЛ – Исток, по кои екипите заминаа на пауза.

Почетокот на пролетниот дел од првенството е закажан за 27 февруари 2021 година.

 На останатите средби беа постигнати следниве резултати:

„Кит-Го“ – „Плачковица“  5-1

„Каменица Саса“ – „Кожуф“ 3-1

„Победа“ –  „Тиквеш“ 0-0

„Слога 1934“ –  „Брегалница“  1-3

Табела:

1.БРЕГАЛНИЦА 42

2.ТИКВЕШ 35

3.КОЖУФ 25

4.КИТ ГО 22

5.СЛОГА (В) 20

6. КАМЕНИЦА САСА 20

7.ОСОГОВО 19

8.ПОБЕДА 14

9.ПЛАЧКОВИЦА 11

10.РОСОМАН 8

И. Матеничарски

Фото: Архива „Осогово“

Social media & sharing icons powered by UltimatelySocial