„Осогово“ убедливо над „Росоман“, два гола на Спасов

Се одиграа натпреварите од 19-тото коло од Втората Македонска фудбалска лига – Исток.

Фудбалерите на ГФК „Осогово“ ја извојуваа најубедливата победа од денешната програма на ВМФЛ – Исток затоа што на свој терен славеа со 4-1 (4-0) над тимот на „Росоман“.

По мирниот старт, Стојанче Велинов од „Осогово“ во 22. минута го најави високиот пораз на гостите по голот од слободен удар за 1-0, додека во последните седум минути од првиот дел, одбраната на „Росоман“ капитулираше уште трипати. На 2-0 зголеми Спасов, а потоа погодија уште Неданоски и уште еднаш Спасов. Во вториот дел  „Росоман“ успеа само да го ублажи поразот и конечните 4-1 ги постави Андреевски.

Натпреварот го одбележаа и двата црвени картони за играчите на „Осогово“ во 74’ за Јашари и 81’ за двојниот стрелец Спасов.

Во следното коло „Осогово“ на домашен терен ја пречекува екипата на „Каменица Саса“.

Резултати:

Табела:  

1.БРЕГАЛНИЦА 49

2.ТИКВЕШ 42

3.КОЖУФ 29

4.КИТ ГО 29

5.ОСОГОВО 26

6.САСА 22

7.СЛОГА (В) 22

8.ПОБЕДА 17

9.ПЛАЧКОВИЦА 11

10.РОСОМАН 8

Сподели: