hydroxychloroquine davis pdf what company makes hydroxychloroquine hydroxychloroquine sulfate drug classification hydroxychloroquine cause urinary infections metoprolol and hydroxychloroquine hydroxychloroquine 25mg

Пожарникар вдишал чад при гаснење на пожарот над Кочани, еден цивил полесно повреден

Еден пожарникар е полесно повреден при вдишување на чад за време на интервенцијата за гаснење на големиот шумски пожар над Кочани.

– При интервенцијата кај еден пожарникар дојде до загушување од вдишан чад, но веднаш интервенираше екипата на Брза помош. Пациентот е хоспитализиран, дадено му е кислород и сега е во стабилна состојба, информираше Александар Серафимов, директор на Општа болница со проширена дејност Кочани.

Освен повредениот пожарникар, медицинска помош побарал и цивил кој учествувал во гаснењето на шумскиот пожар. Тој се здобил со повреда на долните екстремитети и по укажаната лекарска помош е пуштен на домашно лекување.

Од болницата во Кочани информираат дека екипа на Брза помош превентивно била присутна на локациите на опожарените места.

И. Матеничарски

Фото: А. Арсов

Сподели:
  •  
  •  
  •