Тенисерот Коста Иванов победник на „Велес Опен“ 2020

Во неделата на тениските терени во Велес се играше финалниот натпревар од турнирот „Велес Опен“ 2020.

Во конкуренција на четириесет и осум натпреварувачи, тенисерот Коста Иванов од Кочани го осови првото место на турнирот, што веќе традиционално  дванаесета година се одржува во Велес.

На тениските терени се играше кочанско финале, бидејки противник на Иванов беше неговиот сограѓанин Благој Темелков.  Иванов беше поуспешен на дуелот со резултат од 2:0  во сетови, (6:1, 7:5) со што сосема заслужено го освои првото место на натпреварувањето.

Турнирот беше во организација на тенискиот клуб „Борец“со финансиска поддршка на Општина Велес.

И.Матеничарки 

Social media & sharing icons powered by UltimatelySocial